دامنه دارابکلا
طوفان فکری
نویسنده: ابراهیم طالبی دارابی - پنجشنبه ٧ آذر ۱۳٩٢

دخترهای دارابکلا (5)

6- در نقد جناب آقا عارف بر متن من آمده که دختران دارابکلا 100 ساله که هنوز هم حق انتخاب پوشش را ندارند. ناشتا آمدم سراغ شماها آشناها. البته با شُرب قطراتی از آب گوارا. می پرسم دختر دارابکلا راک ی نهی کرده از زینش پوششش؟ از بلندگوی مسجدمان جار زدند؟ از منبر تکیه مان الزامی کردند؟ اصلا در دارابکلا مگر هنوز هم سیستم منحوس ارباب رعیتی حکفرماست که یکی حکم کند همه محکومش شوند. نه آقا! دختر دارابکلا، اذن پوشش و نوع حجاب فاخر و ممدوحش را ازآسمان گرفته نه از ین و آن!

او مگر حجابش چه نقص و عیبی دارد که مثلا پسری و یا مردی مثل تو و من بر او فرمان رانیم!؟ فرمان. دخترهای مومن دارابکلا حکم حجابش را از قرآن گرفته. نه از قرن و قِرتی های قرن. که تبرج و کرشمه های شان با اخذپ ول از این و از آن به رخ پاکان روزگارمان کشیده میشه. دختردارابکلا ازم ومن و محجبه بودنش، ننگ و انگی ندارد که حالا یکی پا پیش بذاره برای شان حدیث ببافه که قیمتش به حدثه!! هم نمی ارزه.

دختر دارابکلا در پوششش، لذت می بره. و حجابش صدف "دُُر" شه که مثل لایه ازون از او در برابر همه ی رذل ها و آسیب ها محافظت می کنه. زمین چرا مستعد زیسته؟ چون حجابی به محکمی لایه اوزن داره. زن دارابکلا گوهر و جوهر ماست. و لذاست عریانی را دون شئونش کرده. آفرین براین دختران پاک محلم که نه تبرج دارند نه برای کسی کرشمه می آیند.   آقا یک بار در ایران شیعه و مطیع قرآن کشف حجاب شده به فرمان آن رضای میر پنج گاو چران.که همه دیدیم که چه خون های ریخته شده. ازمادر بزرگان مان بپریسم که برای حفظ شئوناتشان پا به شهر نمی ذاشتن. چرا؟ چون نه فقط چادر از سرشان که حتی چادرشب از کمرشان به زور سیلی و کتک و فَلک بر می داشتند. که چی بشه؟ایران غربی بشه!مثل ترکیه. این است مدرن و مدرنیته!؟ در تاج مدرنیته (که خیلی ها پوزشه می دهن اما از سنتی ها هم بدتر عمل می کنن) اول از همه آزادی درج شده. اما درهمین عصر، همین مدرنیته نمی ذاره دختر مسلمان در غرب حجابش را با اراده و آزادی اش کامل کنه. حالا اینجا یعنی دارابکلاک اسه های داغ تر از آش پیدا شدند، نسخه مدرنیته برای سنت پیشرفته و قرآنی ما می پیجند. باک دام حقی؟ با حق آزادی؟ این آزادی نیست. این جیغ آزادی ست. خوب همین آزادی چرا برای مسلمان در غرب مهیا نیست؟

از تو می پرسم عارف! در خونه شما اگر غریبه ای مهمان شود. در حین آمدن " یاالله " میگه یا نه؟ اگه میگه چرا؟ اگه نگفت و یکباره در اتاقتان سبز شد. با او چه می کنی؟ همین یه تکه مثال، فلسفه و حکمتِ حجابه. از قرآن پیشی نگیر. در قرآن و با قرآن بمان. که به یقین می مانی. همین فرهنگ که نزدت شاید کوچک باشه. از همین فرآن بر خاسته که وقتی وارد حریم کسی می شید گلو صاف کنید. (اهه اهه بگویید) و (یاالله یاالله گفتن). به اصطلاح زیبای قرآن استیناس کردن. آیه 27 سوره مبارکه نور را تقاضا دارم از همه خوانندگان که  ببینند. الان یا در وقت مقتضی.

یا ایهاالذین امنوا لاتدخلوا بیوتا غیربیوتکم حتی تستانسوا و تسلموا علی اهلها ذالکم خیرلکم لعلکم تذکرون. یعنی : ای کسانی که ایمان آورده اید، به خانه هایی که خانه های شما نیست وارد نشوید تا اینکه آشنایی بدهید و بر اهلش سلام کنید این برای شما بهتر است. باشد که متذکر شوید.

استیناس در این آیه یعنی الفت گرفتن. و استیناس یعنی در ورود به خانه ی دیگران " تنَحنُح "کردن. یعنی گلو صاف کردن. و به قول امام صادق (ع) صدای پا در آوردن. این هنجار ناب الهی برای دو هدفه. اول اینکه : صاحب خانه اظهار جمیل و سِتر قبیح کند. و دوم آن که نظر به عوَرات و اَسرار داخلی کسی نکند. (می توانید المیزان جلد 29 را تتبُّع کنید) این قانون خدا که در قرآن و سینه ی مُنشرح نبی مکرم (ص) نازل آمده، قانون هستی ست. و خانه و جامعه خدایی از این خط می گیرد. نه از های و هوی و هوس. دختر دارابکل ادلش تشنه همین معارفه نه چرندیات ماهواره که عِرق و عزّت ها را زایل کرده. در دامنه، ماهواره  را البته قسمت بد و زشتش  بزوی در متنی  رسوا خواهم نمود.

دنباله ی نقدِ نقدم تا ساعات دیگر.که شکر خدا من همیشه 5شنیه ها تعطیلم. نه البته معطّل. گر چه عشق و قلبم در ادامه " کوچه های دارابکلا پر از شهیده " است. که چهار قسمتش پخش شده. چه کنم که  آقا عارف آهنگر مرا و متن مرا، خوب آهن گری کرده و من به در خواست مخاطبان به این بیراهه کشانده شدم تا آهن متنم در این نقد، فولاد گردد نه حلب و شیپور. که عارف درش دمیده! 25 .

کدهای اضافی کاربر :