دامنه دارابکلا
طوفان فکری
نویسنده: ابراهیم طالبی دارابی - دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢

مُلّا و مدّاح

به نام خدا. این متن با توجه به مسائل تکیه ی پایین ( اختلاف دیدگاه واعظ محترم و گرامی جناب حجت الاسلام شیخ محمدجواد مهاجری با مداح مدعوّ و پاره ای عزاداران عزیز در محرم سال 1392 ) ارائه می شود.

با همان زبان خودمانی تا آخر این متن می گم "مُلا" و نیز "مدّاح". که صحیح آن ذاکر است. نه جسارتیه نه مداحتی. پس با هم این متن را که از نظر من بسی مهم و مبتلابه است می خوانیم. مُلا یعنی آخوندِ درس خوانده ی باسوادِ معلمِ واعظِ پیشوای روحانی عالمِ دین و فقیه فقهِ آل محمد(ص) که دراصل "مولی" بوده به معنی آقا و سرور. حالا بریم مداح را بشکافیم : مداح، یعنی کسی که بسیار مدح می کنه و ستایشگره. و در عزاداری محرم و فوت آحاد مردم مُویه می کنه و مرثیه و نوحه هم می خوانه. کارش یا گریاندنه یا خنداندن. و گاه نیز ، وعظی هم دارد. در همین معنای لغوی و رفتاری این دو، انصافا چه فرق های عظیمی ست؟ حالا کمی عمیق تر بشیم. اساسا در اسلام طبقه و صنفی به نام مداح وجود نداشته و هنوز نیز ندارد. و اینان تعدای خواننده و مویه گر و نوحه سرای شناور اجتماعی اند نه ثابت. اما ملا نه فقط صنف تاریخی که طبقه والای جوامع مختلف دینیه. (حتی در ایران قدیم به این صنف میگ فتن کاتوزیان). این واقعیاته نه اینکه تو بخواهی یا نخواهی. من د رآوردی هم نیست. باز نیز عمیق تر شویم. اصولا ملا مُتولّی و مُتکفّل اسلام شناسی ست و می تواند به مرحله ای از رشد علمی و معنوی برسد که " نائب عام یا نائب خاص " امام (ع) شود. اما مداح چی؟ نه هرگز. و بنیانا" چنین استحقاقی ندارد. حالا هنوز  عمیق تر می شویم :طبق نَصّ صریح قرآن یعنی آیه " نفر " (به سکون فاء) در سوره مبارکه توبه (برائت) یعنی آیه 122 ؛ ملا شدن، فرمان الهی دارد که مهاجرت کند و به مرحله مهم تفَقُه در دین برسد و مجددا" به دیار و بلاد برگردد و مردم را اِنذار و هدایت و تحذیر و هشدار و آموزش و حتی اُشتُلم (اولتیماتوم) دهد. آیه اینه : و ما کان المومنون لینفروا کافه فلولا نفر من کل فرقه منهم طائفه لیتفقهوا فی الدین و لینذروا قومهم اذا رجعوا الیهم لعلهم یحذرون یعنی : " و شایسته نیست که همه مومنان (برای آموختن علم دین) کوچ کنند. پس چرا از میان هرفرقه ای از آنان، کوچ نمی کنند تا درمورد دین دانش بیاموزند و هنگامی که به سوی قوم خود باز گشتند به آنان اخطار کنند، شاید برحذر شوند. و اما مداح نه تنها در ذیل این نمی گنجه که اتفاقا اگه قرا رباشد مداحان، درجامعه دینی حیات و رشد داشته باشند؛ باید در ظل و ذیل ملا زیست و فعالیت کنند. جز این امکان ندارد زیرا کار مداحی به امور دینی، خاصه مصائب عاشورا باز می گردد. این مداح است که باید کتاب ملا را بخواند. نه ملا کتاب مداح را. مفسر دین ملا است نه مداح. مفتی و مرجع دینی ملا است نه مداح. و الی  آخر.... و اینک بار دیگر عمیق و عمیق تر شویم!

ما شیعیان اساسا ازفردای مبعث نبی مکرم (ص) در زیر چتر رحمت و هدایت اوییم. سپس بر حسب وصایت و نص قرآن به زیر سایه محبت و معرفت علی و ابنای معصومینش (علیهم السلام) در آمدیم. آن گاه درغیاب کبرای موعود کل، مهدی ولی عصر (عج) موظف شدیم در امتداد فقیه و مدار مرجعیت دینی باشیم و بچرخیم. که طبق روایت موثق شیعه این فقیهان دارای چهار ویژگی اند. درمیان علما این ضرب المثل معروفه که : ملا شدن چه آسان!! آدم شدن چه مشکل!! (حدیث امام صادق(ع) را صائنا" لِنفسه ....کامل آن را یکی کامنت کنه. من الآن دقیق ش را وقت ندارم بنویسم). بنا بر این ما نه صرفا " عُرفا " بلکه شرعا" و نه فقط سُنتا"، بلکه حجتا" این گونه ایم.

حالا سوال جدی این است؛ دقت کنید و منطقی باشید: مُلا باید هادی و واعظ و آموزگار و هشداردهنده و اصلاح گر مداح باشه؟ یا مداح باید چنین باشه!؟ هر عقل سلیمی و هر دل صافی تصدیق می کنه ملا باید جلوی بدعت ها، تحریف ها، و تحمیق ها، و چرند و پرند ها!!! را بگیرد. و هر که شیعه است و در زیر عَلم امام حسین (ع) و بیرَق حضرت حجت (عج) است؛ باید نُصح و نهیب مُلا را به جان بخرد و اطاعت کند. هیچ ملایی هرگز مردم را به انحراف نمی خواند؛ مگر آنکه خود نداند آن تفکر انحراف است و بدعت. منطقا" و انصافا" حق این است که، مداح که از نزدیکترین آحاد به ملا است اگر به پند و اندرز و انذار و تحذیر ملا، گوش و نیوش نکند!! پس چه انتظاری از سایر خلق داریم!! این خَرق خطرناک و مُهلکی است. من در اینجا از تمامی مداحان و نوحه سرایان دارابکلا که هم دارای اخلاق اسلامی اند و هم  پا را جلو تر از ملا نمی گذارند و اشعار و مضامین آنها نه غُلوّ و وَهن و اضافات و تحاریف و بِدعت است و نه مایه ی شرمساری عزاداران، صمیمانه تشکرمی کنم. و دست و زبان گویای آنان را می بوسم. و مفتخرم با زبان حال آنها سینه می زنم. و این مداحان متدین محل ما، نیازی به دروغ بافی ندارند.

و دو هشدار را برجسته کنم :1- برخی مداحان ( نه همه که بسیاری از آنها بری اند از این هشدارم) متاسفانه با داخل کردن خرافات و وَهنیات، به اصل عزاداری ها خدشه و ثُلمه وارد کردند و از ناحیه این تعداد، خرافه دامن دین را گرفته و ملا بر حسب آیه 122سوره توبه باید درمقابل آنها بایستد و نگذارد دین به خرافه آمیخته شود. کاری که شهید مطهری در سه جلد کتاب مهم حماسه حسینی علیه تحریفات و دروغ ها انجام داد. راستی چه کسی مَقتل مثلا  50 صفحه ای را که هم اینک به صدها صفحه حتی صدها کتاب!! رسانده با دروغ ها و " آب " بستن ها و خرافه ها که مثلا اشکی بیشتر بگیره!! و فخرکنه و پوز بده!! محفلش از فلان تکیه داغ تر و نون و آب دار تر شده؟ این انحرافی بیّن است و نه تنها ملا که پیروان ملا (که وارسته است و آکاه) هم در برابر این بافتنی ها و وصله های بسی خطرناک تر از اسرائیلیات و معاویات و حتی حملات موذیانه نامرئی صهییونیست هاست، لحظه ای غفلت نکنند و خامی نورزند. که دین با خرافه ها، قابل جمع نیست. باز شما را به خواندن آیه بالا و دقیق شدن در تک تک کلمات ترجمه دعوت می کنم. که نص قرآن از هر حُجَجی؛ مُحتجب تره. و به عقیده راسخ من، مُلا، ملازم حقیقت گوی است. و محتاج آزادی و آزادگی. که در استبداد، هم مسلمان مُتضرره، و هم اسلام.  و اسلام به قول شهید مطهری با آزادی، ضرر نمی کند؛ بلکه با استبداد ضررمی بیند. و ملا؛ باید پرچم دار آزادی و خود نیز جلودار مبارزه با خرافات و تحریفات و انسدادات باشد.

2- هشدار دومم به محافل مذهبی زنان محترم است که در پاره ای مجالس، خود زنان روضه خوان هستند. در این محافل نیز خرافات و تحریفات شدیدی رخ داده و همچنان در حال پیش تاختن است. که من در متنی جداگانه این را نیز آسیب شناسی خواهم نمود. درود بر ملا و سلام بر مداح. ملایی که در برابر تحریف و خرافه می ایستد با منطق و استدلال و حتی انذار و فریاد. و نیز مداحی که در ذیل ملا؛ گام می گیره و حقایق دین را به ثَمن بَخس!! (بسی ناچیز!!) به سلایق خود و احساس مخاطب نمی فروشد. همین. من را با همه بزرگواری تان ببخشید. من جز بیان حقیقت، نیتی دیگر در سر نپرورانده ام. چون که؛ دامنه، دامنه ی حقایقه. 51 .

کدهای اضافی کاربر :