دامنه دارابکلا
طوفان فکری
نویسنده: ابراهیم طالبی دارابی - سه‌شنبه ۱٧ دی ۱۳٩٢

فامیلی های سیاسی (3)

21- آیت الله آشیخ حسین وحیدخراسانی از مراجع بزرگ فعلی قم = پدر خانم  آیت الله آشیخ صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه. آشیخ صادق لاریجانی در مباحث داغ نظریه ی قبض و بسط تئوریک شریعت دکتر عبدالکریم سروش در دهه هفتاد که در ماهنامه کیهان فرهنگی آن زمان و سپس در ماهنامه کیان انتشار می یافت، وارد مناظرات مکتوب با سروش شد. خواندن آن مباحث و رد و بدل شدن نقد های طرفین و ورود جهانگیر صالح پور (نام مستعار سعید حجاریان) در نقد دیدگاه های سروش ،بسی خواندنی ست. البته پیش از خواندن این نوع مباحث چالشی و البته شیرین و مُتنبّه پیشنهاد می کنم برای تقویت مبانی دینی، ابتداء آثار شهید مرتضی مطهری را بخوانید تا در برابر پاره ای از شبهات و سوالات و نظریه ها نلغزید و کم نیاورید.

22- آیت الله آسید عبدالکریم موسوی اردبیلی بنیانگذار کانون توحید در میدان توحید تهران در سالهای مبارزه و رئیس گذشته قضائیه و از مراجع فعلی قم = پدر خانم دکتر قاسم قاسم زاده تحلیل گر مسائل ایران و جهان در روزنامه اطلاعات. عضو شورای سردبیری و همکار نزدیک حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعائی. قاسم زاده  دارای ستونی ثابت تحلیلی در صفحه دوم این روزنامه است. این روزنامه با حضور این تیم، مدعی است مشئ اعتدالی (که جدیدا در فضای ساست ایران باب شده) دارد. گاه من مفهوم شیوع یافته اعتدال در پهنه ی سیاست و معرفت را این گونه! می فهمم، که یعنی چنان زی که نه سیخ بسوزد نه کباب. حق و باطل را ای....!!! به ما چه مربوط!

23- حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی از اعضای رهبری مجمع روحانیون مبارز تهران و رئیس فعلی بنیاد باران = داماد مرحوم آیت الله صادقی که در قم می زیست و گویی رساله ای با فتاوی جدید و پر مناقشات هم داشت. قابل ذکر است آسید محمد خاتمی به نحوی دیگر شوهرِ خو اهر زاده ی امام موسی صدر است. ساده تر بگویم امام موسی صدر که همه از سرنوشت نامعلوم و گُنگش در حیرت و انتظارند، دائی همسر آقای سید محمد خاتمی است.

24- حجت الاسلام والمسلمین آسید مجتبی نور مفیدی فرزند آیت الله آسیدکاظم نور مفیدی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در گرگان و گلستان = داماد مرحوم آیت الله العظمی لنکرانی ست. (البته داماد نوه دختری ایشان) بنابراین آقای ملکی از معاونان گذشته وزارت امور خارجه برادر خانم  آسید مجتبی ست.

25- آیت الله آشیخ لطف الله صافی دبیر سابق شورای نگهبان و از مراجع فعلی قم = داماد مرحوم آیت الله آسید محمدرضا گلپایگانی ست. ایشان دوست و یار امام در انقلاب بود. و در قم و ایران و حوزه علمیه، دارای خدمات و حسنات و برکات و آثار فراوانی بوده است. که بیمارستان گلپایگانی قم و مدرسه عظیم ایشان در جوار حرم حضرت معصومه(س) زبانزد عام و خاص است.

26- همچنین آیت الله آشیخ لطف الله صافی گلپایگانی هم = پدرخانم حجت الاسلام والمسلمین آشیخ شریف نظری ست. شیخ شریف فرزند آیت الله آشیخ عبدالله نظری خادم الشریعه از علمای بزرگ فعلی ساری و سوادکوه است. و مدرسه علمیه سعادتیه ساری از اوست. بسیاری از طلاب و فضلای مازندران از شاگردان اولیه آیت الله نظری بوده اند.

27-آیت الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس موسسه در راه حق در قبل از انقلاب و رئیس فعلی موسسه پژوهشی امام خمینی قم و یکی از تئوریسن های اندیشه دینی و سیاسی که بخشی ازیکی از دو جناح اصلی کشور به او گرایش و اقتداء دارد که اخیرا جبهه پایداری را به رهبری و هدایت وی تاسیس نمودند = پدر خانم آقایان 1- حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی نماینده سابق ولی فقیه در سپاه پاسداران و رئیس قبلی دو سازمان تبلیغات اسلامی و ارتباطات اسلامی. 2- و حجت الاسلام والمسلمین آسید عباس قائم مقامی رئیس فعلی موسسه اسلامی هامبورگ آلمان. 69 .

کدهای اضافی کاربر :