فرعون و یوسف

لیف روح

1058. به نام خدا. گفته اند خداوند منّان پادشاهی را به دو کس داد: به یوسف؛ پیغمبر و دوست خود. دیگری به فرعون؛ سرکش و دشمن خود. به فرعون از روی خواری و ذلّت داد و به یوسف از روی عزّت. فرعون آن را از نیروی خود دید. یوسف (ع) از حق تعالی. و لذا فرعون ذلیل شد و یوسف عزیز. برداشت آزاد دامنه از کشف الاسرار حکیم میبدی، ص 500. ذیل آیۀ 101 سورۀ یوسف.

رَبِّ قَدْ آتَیْتَنِی مِنَ الْمُلْکِ وَعَلَّمْتَنِی مِنْ تَأْوِیلِ الْأَحَادِیثِ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ أَنْتَ وَلِیِّی فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ تَوَفَّنِی مُسْلِمًا وَأَلْحِقْنِی بِالصَّالِحِینَ

پروردگارا تو بخشی از فرمانروایی را به من عطا کردی و برخی از تعبیر خواب ها را به من آموختی. ای پدید آورنده آسمان ها و زمین تو در دنیا و آخرت سرپرست و یار منی در حالی که تسلیم [فرمان های تو] باشم جانم را بگیر، و به شایستگان مُلحقم کن.‏

(سوره ۱۲: یوسف - جزء ۱۳ - آیۀ 101. ترجمۀ شیخ حسین انصاریان)

آری؛ به قول پیر هرات خواجه عبدالله انصاری، اندیشه کنید چگونه خدا بر شاخ حنظَل [گیاه بسیار تلخ] شفا و درد نهاد و از مغز افعی، تریاق زهر ساخت.

مرقد حضرت حمزه سلام الله علیه

مرقد حضرت حمزه سلام الله علیه

امروز سالروز شهادت حضرت حمزه سیدالشّهداء (سلام الله علیه) است. همین آیۀ عالی مضامین کلام الله مجید را ضمن ارائه برای دامنه خوانان شریف، به روح مقدس عموی غیور پیامبر اسلام (ص) هدیه می کنم.

صلوات بر ساحت آن بزرگ سرباز سلحشور اسلام، حمزۀ اسدالله که در اوج فشار کینه توزان بر نبی مکرّم اسلام (ص)، به او ایمان آورد و قلب رسول خدا (ص) را مسرور و شادمان ساخت و لرزه بر اندام دشمنان عَنود و لجوج انداخت و الگوی همۀ غیورمردان تاریخ شد.

دامنه

/ 0 نظر / 55 بازدید