روس در ادبیات سیاسی ایران

روس در ادبیات سیاسی ایران

برای درک بیشتر روس شناسی و دمیدن کمی سیاسیات!به دامنه ی دارابکلا، در این متن، چند نمونه برای تقریب ذهنی، شرح و بسطی کوتاه می شود.

1- معاون وزارت دربار شاه، وقتی می خواست کارمند کم کاری را ناسزا بگوید، به او می گفت : تروتسکی. او از نظریه پردازان بسیار مهم و از وفاداران به مکتب لنین و مخالف تجدیدنظرطلبی استالین بود. وی معتقد بود انقلاب کمونیستی باید درجهان صادر شود، که استالین به کمونیست در درون شوروی اعتقاد داشت و نیز ایجاد حکومت قدرتمند و مقابله گر و سرکوب کننده. لذا لئون تروتسکی را به مکزیک تبعید کرد تا در نهایت بر اساس یک عملیات مخفی معدوم سازی همه مخالفان استالین، به دستور شخص استالین با تبَر به قتل رسید.

در تاریخ آمده است که  استالین بیش از چند میلیون از مخالفان خود را، که اکثرشان رفیقان حزب کمونیست بودند، سر به نیست کرده و یا به سیبیری به بیگاری گسیل داشته که در همان سرمای سوزان به اتلاف رسیده و یا ناپدید شدند. و... (کتاب مهم با نام "استالین" را بخوانید. که واقعا خواندنی ست) 

2- در ادبیات سیاسی ایران، هر کسی را که بخواهد اوضاع را به هم بریزد، می گویند : کرنسکی. وی همان شخصی ست که بعد انقلاب فوریه روسیه به حکومت رسید و راه نوسازی را درپیش گرفته بود اما کمونیست ها به رهبری لنین علیه اش کودتا کردند و انقلاب اکتبر 1917 را سامان دادند و...

3- مطبوعات غرب برخی از مخالفان دولت ها در جهان سوم را سولژنتسین لقب می دهن. او از رمان نویسان سیاسی معاصر روس است که چندین سال در زندان حزب کمونیست شوروی بسر برده و رُمان مجمع الجزایر گولاپ که حکایات قتل عام مخالفان توسط استالین و برژنف است از اوست، که بسی مهم و خواندنی ست.

4- در ایران، منتقدان وقتی  رئیس یا سیاستمداری را بی عُرضه بدانند به او می گویند : یلتسین. همان رئیس فدراسیون روسیه در دوره شوروی که با فرو پاشی حکومت حزب کمونیست و جزیه شوروی به 16 جمهوری مستقل ،با حمایت غرب به ریاست جمهوری روسیه برگزیده شد و به شُرب خَمر شدید مشهور بوده. او در طی دوره حکومتش روس را به غرب فروخته بود تا اینکه ولادیمیر پوتین بروز کرد. که داستان ظهور این مرد جدید که رئیس ک.گ.ب حزب کمونیست شوروی بوده! بسی فراوان و مرموز است. آری همین پوتین را می گویم. شاید در متنی او را برایتان بشکافم.

5- ساواک به محسن یلفانی می گفت: ماکسیم گورگی .وی نویسنده مشهور کمونیست شوروی بوده که رمان و نوشته هایش شاید بالغ بر 100 جلد باشد و آثارش در همه جای جهان توزیع می شد.

6- تیمور بختیار رئیس امنیت و پلیس مخفی رضا خان میرپنج، به خلیل ملکی از بنیانگذاران جریان چپ مارکسیستی در ایران می گفت : تروتسکی که شرحش را در بند یک آوردم.

7- ساواکی ها به بیژن جزنی، پرویز نیکخواه، مصطفی شعاییان، منوچهر هزارخانی و مسعود احمدزاده می گفتند : لنین و پُلخانُف. هر دو از رهبران اولیه حزب کمونیست روس بودند. لنین بر مکتب مارکس چندین نظریه اصلاحی زد و انقلاب را به جای غرب بر اساس تز مارکس، به درون جامعه تزاری روس بُرد. و به اصطلاح انقلاب طبیعی مارکس را سزارین و جراحی فوری کرد با ایجاد حزب پیشرو.

8- در ذهن ایرانیان ،روس ها مشهورند به کسانی که دوستان را در فرصت مقتضی می فروشند. و این شاید نیاز به توضیح من نباشد. شما استاد تحلیل این یکی هستین.

9- مشهور شده میان سیاسیون، که روسیه نزدیک ترین کشور بزرگ به ایران است ،اما از هر نظر، دینی، نژادی، زبانی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، دورترین به ما هست.

10- وقتی محمد رضا شاه پهلوی، ذوب آهن اصفهان را از روس ها تحویل گرفت، به ساواک گفته بود : مواظب 3000 نفر روسی در اصفهان باشید.

11- ساواک فعالیت های سیاسی مرحوم آیت الله طاهری اصفهانی ( امام جمعه سابق اصفهان) را به حساب روس ها در ذوب آهن اصفهان! می گذاشت.

12- شاه به مخالفان مذهبی و سیاسی خود می گفت :" ارتجاع سرخ و سیاه ". سرخ اشاره به ارتش سرخ شوروی کمونیستی بود. حتی امام خمینی را نیز در مقاله 17 دی 56 در روزنامه اطلاعات به قلم جعلی م. رشیدی مطلق، به این عنوان ،یعنی ارتجاع سرخ و سیاه محکوم  کرده بود. که همین مسئله منجر به تشدید و بروز انقلاب اسلامی شد.

13- یک  تعبیر مهم دیگر در ادبیات سیاست ایران است که به طنز نیش دار می گوید : اگر در مسکو باران می بارید، حزب توده در تهران چتر باز می کرد! 57 .

/ 11 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
nil-4....

شب یلدای من آغاز شد..نه سرخی انار..نه لبخند پسته..نه شیرینی هندوانه..!!!بی تو یلدا زجر آورترین شب دنیاست....یلدایت مبارک...!!! آری امشب شب یلداست...شب فال و عشق و هندوانه...شب آزادی و شب رهایی..چیزی به یادم نمی آید جز اینکه امشب شب تنهایی من است.... امشب میوه سربسته حرفهایمان را روی هم میگذاریم تا طعم شیرین دوستی را به کام زمستانی روزگار بچشانیم...!!! یلداتون یلدایی باد

nil-4....

به نظر من روسیه (شوروی) در طول تاریخ ایران مخصوصا تاریخ قاجار بدترین جنایات رو در حق ایران مخصوصا شمال ایران کردن. حتی بیشتر ار آمریکا !!! حتی شاید بیشتر از بریتانیا...!! حتی الان هم که با ایران رابطه حسنه داره بیشتر دنبال نفع بیشتر برای خودشه و اگه آمریکا رو ایران حساسیت نشون نمیداد این روسیه به ایران تمایل پیدا نمیکرد.... من که این روسیه رو همون شوروی دوران قاجار و پهلوی و..میدونم

سید ادریس صباغ

سلام نه شرقی نه غربی just Islamic Rupublic of Iran .هرکشوری بر اساس منافع خود قدم بر می دارد. ما در ایران هر نوع نزاع سیاسی اجتماعی فرهنگی را تجربه کرده ایم و به اینجا رسیده ایم در حفظ وصیانتش کوشا باشیم. این ییلتسین را در دهه 90 بخاطر دارم. که چطور کرنش می کرد ...... این پوتین کجا و آن ییلتسین وخیانتش به شوروی و گورباچف !. حال همه درس است.ما باید ما باشیم. روس و انگلیس و....... همه برای نان خود چه غارتها وظلمها که نکرده اند. ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود رنج دوران برده ایم رنج دوران برده ایم . ما برای آنکه ایران گوهری تابان شودخون دل‌ها خورده‌ایم، خون دل‌ها خورده‌ایم... (استاد نوری)

nil-4....

یاع امام حسین....!! سلام....!! سلام العلیم والرحمت الله.... راستش ما تو یه جمع سه نفره هستیم که تو اون جمعون، سلام ظاهری معنی نداره و دلی سلام میکنیم... داراب بوی هم تو همون جمع هسش برا همینه که سلامو خوردم.... پوزش ...معذرت .... شعر ....!! یاع امام حسین... نه بابا ...ما کجا شعر کجا .... یه سر سوزن ذوقی داریم که البته درون مایش اقتباس از کلام و لفظ جلال آل احمد هسش...

مهدی

سلام خوبان بسیار عالی بیان کردید.تشکر می کنم. ما غارت های روس از ایران را و چپاول زمینهای خاک ایران را فراموش نکردیم و کشتن ایرانیان و به خاکوخون کشیدن ایران را و قراردادهایی که سرزمین ایران را از ما دزدیدندو غارت کردن. به لطف خدا و خون شهیدان امروز و در اینده نه چندان دور ایران پرقدرت از هر لحاظخواهد شد و می توانیم و توانستیم

جواد

در جنگ دوم روس و ایران وقتی قشون روس به تبریز وارد شد و مصمم بود به سمت میانه حرکت کند، دولت ایران خود را در مقابل کار تمام شده ای دید و ناچار شد شرایط صلحی که دولت روس املا می کرد بپذیرد. فتحعلی شاه برای اعلان ختم جنگ و تصمیم دولت در بستن پیمان آشتی، سلاحی خبر کرد. قبلا به جمعی از خاصان دستوراتی راجع به اینکه در مقابل هر جمله ای از فرمایشات شاه چه جواب هایی باید بدهند داده شده بود و همگی نقش خود را روان کرده بودند. شاه بر تخت جلوس کرد و دولتیان سرفرود آوردند. شاه به مخاطب سلام، خطاب کرد و فرمود: اگر ما امر دهیم که ایلات جنوب با ایلات شمال همراهی کنند و یکمرتبه بر روس منحوس بتازند و دمار از روزگار این قوم بی ایمان برآورند چه پیش خواهد آمد؟ مخاطب سلام که در این کمدی نقش خود را خوب حفظ کرده بود تعظیم سجده مانندی کرد و گفت:«بدا به حال روس!! بدا به حال روس!!» شاه مجددا پرسید:«اگر فرمان قضا جریان شرف صدور یابد که قشون خراسان با قشون آذربایجان یکی شود و تواما بر این گروه بی دین حمله کنند چطور؟» جواب عرض کرد:«بدا به حال روس!! بدا به حال روس!!»

جواد

اعلیحضرت پرسش را تکرار کردند:«اگر توپچی های خمسه را هم به کمک توپچی های مراغه بفرستیم که با توپ های خود تمام دار و دیار این کفار را با خاک یکسان کنند چه خواهد شد؟» باز جواب: «بدا به حال روس!! بدا به حال روس!!» تکرار شد و چندین فقره از این اگرهای دیگر که تماما به جواب بدا به حال روس تایید می شد. شاه تا این وقت روی تخت نشسته پشت خود را به دو عدد متکای مروارید دوز داده بود. در این موقع دریای غضب ملوکانه به جوش آمد و روی دوکنده زانو بلند شد شمشیر خود را که به کمر بسته بود به قدر یک وجبی از غلاف بیرون کشید و این دو شعر را که البته زاده افکار خودش بود به طور حماسه با صدای بلند خواند: کشم شمشیر مینایی / که شیر از بیشه بگریزد زنم بر فرق پسکوویچ / که دود از پطر برخیزد مخاطب سلام با دو نفر که در یمین و یسارش رو به روی او ایستاده بودند خود را به پایه عرش سایه تخت قبله عالم رساندند و به خاک افتادند و گفتند:«قربان مکش، مکش که عالم زیر و رو خواهد شد.» شاه پس از لمحه ای سکوت گفت:«حالا که اینطور صلاح می دانید ما هم دستور می دهیم با این قوم بی دین کار به مسالمت ختم کنند.» منبع:شرح زندگا

س

سلام استاد عزاداری هاتون قبول مقاله هاتون یواش یواش داره سیاسی میشه ها!!

س

سلام استاد عزاداری هاتون قبول مقاله هاتون یواش یواش داره سیاسی میشه ها!!

ابراهیم طالبی دارابی

سلام س. من که استاد گفتم نگید به من. باز ازت ممنونم. نظرت رسید. تذکراتت آینده نگرانه بوده. من حواسم هست نظراتی که به ضررکامنت گذارباشه باشه پخش نمکنم ب را پخش نمیکنم که بوووووووق بشه. خوب بود نظرت. فقط نگفتی که بدانم کی هستی.با یه کامنت خصوصی حل میشه منتظرتم. بازم مختاری. اما ارتباط مان گنگ ولنگه!