زمون

زمون و قنات پشون و گوسفندون

به نام خدا. او زمون است. فامیلی اش را نمی دانم. گوسفند دارد و چوپان است. در غوص پُل یورمله، سُکنی و مأوا دارد. اصالتاً از قصَبات ییلاقات بالادست دارابکلاست. مردی خوب و کاری ست. یادم است جوان که بودم وی را قنات پشون و اوس صحرا زیاد می دیدم.

زمون، آن زمان، زمانِ ظهر گوسفندانش را برای آشامیدن آب، به شیار قنات پشون می آورد و آب زُلال قنات را به آنان می نوشانید. که حالا چند سالیه، این قنات باعظمت و پُرخاطره، کاملاً خشکیده؛ بهتر است بگویم مسدود شده. نه نه! اساساً محو و از دیده، ناپدید شده است. قناتی که می توانست به جذب توریست (=گردشگر) و زیبایی های روستا بینجامد و محل را رونق و مردم را نشاط و رمَق دهد. بگذرم. داشتم از آقا زمون می گفتم.

          زمون. سید محمد سجادی. 18 تیر 1396. دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

زمون. سید محمد سجادی. 18 تیر 1396. دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

زمون. سید محمد سجادی. 18 تیر 1396. دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

زمون. 18 تیر 1396. روستای دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

زمون. 18 تیر 1396. روستای دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

زمون هنگامۀ صبح و عصر گوسفندانش را به چرا می بُرد. آنقدر گوسفندان و بُزش زیاد بود که من دقیق یادمه، حینِ استراحت دادن گوسفندان در گرمای داغ تابستان، حتی زیر سایۀ پهناورترین درخت گردوی اوس صحرا جا نمی شدند. نمی دانم آیا الان هم همان تعدادِ وُفور و پُربار و فَربِه دارد یا یک کِشت و کال اند و لاغر مغ مغو!

همین جا و در این پست صمیمی ام، این آیۀ 6 سورۀ نحل را که در بارۀ نعمت و ارزش و جمال گوسفندان است هدیۀ همۀ زمون ها و چوپان ها و گوسفنددارها و علاقمندان به قرآن می کنم تا اُنس جان شان گردد و زمزمۀ جانان شان:

وَلَکُمْ فِیهَا جَمَالٌ حِینَ تُرِیحُونَ وَحِینَ تَسْرَحُونَ. و برای شما در آنها زیبایی [و شکوه] است، آن گاه که [آنها را] شبان گاه از چراگاه بر می گردانید و هنگامی که صبح گاهان به چراگاه می برید. (سوره ۱۶: النحل - جزء ۱۴ - آیۀ 6. ترجمۀ شیخ حسین انصاریان)

ترجمۀ انگلیسی آیۀ 6 نحل را نیز از این منبع می آورم:

And for you in them is [the enjoyment of] beauty when you bring them in [for the evening] and when you send them out [to pasture].

دامنه خیلی در نوستالُژی ست که چه زمان های قشنگی بود آن دورۀ زمون؛ چه زمون مهربانی بود این زمون ناخسته و صورت سرخ شده و آفتاب نشسته. وقتی می خواستیم با او گپ بزنیم بغل دستی ها می گفتند گت تر صحبت هاکونین، زمون نِشنانه. سخت اِشنا هَسّه. بعد پیچ وُلوم را آخرِ آخر می کردیم و او تازه می فهمید و می خندید و سر تکون می داد که بله بله. اَره اَره.

ممنونم جناب یک دوستِ بامعرفت که با این عکس های زحمتشکان مرا به سخن می آوری و خاطره گویی وادشتی. سلامم را به زمون و سید محمد سجادی برسون. خدا نگه دارتون.

دامنه

/ 2 نظر / 47 بازدید
mina

سلام ميخواستم يه بازي رو بهتون معرفي کنم. توش ميتوني رييس جمهور شي ، بجنگي يا حتي تمرين کني يا جنگ کني..ميتوني توش ارتش بسازي يا حذب بسازي...با کشوراي مختلف و آدماي واقعي بجنگي...براي کمک به ايران حتما تو اين سايت عضو شو ماها بهتون نياز داريم. اگه نمیخواي بازي کني حداقل با اين لينکي که بهتون ميدم توش عضو شين تا تعداد ايراني ها بالا بره. با تشکر از شما اينم لينک : https://secura.e-sim.org/lan.96710

وبسايت اصفهان من بزرگترين نيازمنديهاي رايگان کشور

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me