هشدار به روحانیت دارابکلا 2

هشدار به روحانیّت دارابکلا (2)

به نام خدا. قسمت دوم . با عنایت به مطالب قسمت اول، اینک برخی از نقدهای کلی ( گاه استیضاحی) و مطالبات اساسی را در معرض دید شما می گذارم و داوری را نیز در اختیار شما و مخاطبان می نهم:

1- معلوم گشته شما روحانیون گرامی نزدیک 55 نفرید. فقط کافی ست هر کدامتان سالی سه روز در دارابکلا بین جوانان حاضر شده و هر نوع آموزش دینی و اخلاقی را که خود به آن واقفید و مرجّح می دانید، در کلاسی به وسع وسیع مسجد یا تکیه برگزار نمایید. می دانید چه رخ می دهد؟ تحول عظیم فکری و دینی و اخلاقی. آیا در دید شما دنیا کلاسی بزرگ نیست؟ آیا انبیای الهی (ع) خود مدرسه ای بزرگ برای بشریت نبودند ؟ اگر چنین کنید در نیمی از سال 365 روزه ی خدا، محل ما به کلاسی بزرگ بدل می شود. خروجی این کارتان تربیت خیل عظیمی ازنسل جدید جویای علم و دین خواهد بود. 2 - چرا به خودتان سازمان، جهت، تشکّل و برنامه های مدوّن نمی دهید تا شکل مراجعه ی مردم به شما منظم و متوالی گردد؟ 3 - آیا با این همه روحانی فاضل و مترقی، دارابکلا که عن قریب به شهری شایسته تبدیل می شود نباید دفتر روحانیت داشته باشد؟ کدام روستا این همه عالم و روحانی باسواد و با تقوا دارد؟ فقط جواب مرا ندهید. برای خدای متعال و امام صادق (ع) که مذهب جعفری شیعه را قوام و دوام بخشید و خود آن حضرت اسوه ی عملی روحانیت شیعه گردید، نیز جوابی جستجو کنید. 4 - به نظر می رسد وقتی به تشکل و سازماندهی صنف ممتازه ی خود در محل نمی اندیشید و هیچ اهتمامی هم در این راه نمی بینیم! به ظنّ قریب به یقین از تالیف قلوب هم بازمانده اید. ( از ضرس قاطع دوری کردم تا اتهامی درمیان نباشد ). 5 - چرا برخی از شما بزرگواران، حتی نام امثال هم سن و سال ما را هم ( که این نسل از بعضی از شماها فقط چند سالی فاصله سنی دارد ) بلد نیستید! مگر مثل ما نباید تا به حال شاگردی از کلاس حکمت و علم تان می بودیم؟ قصوری شده یا تقصیری حادث گردیده؟ چاره را در چی می بینید؟ 6 - چرا نباید در فضای جدید و بی رقیب مَجازی ( اینترنت و ماهواره) فعال مایشاء باشید؟ تا هم سهمتان را مطالبه کرده و هم دَین تان را به دین اسلام به تمامه اَدا نموده باشید.  چرا نباید در دسترس سریع دنیای مجازی باشید. آیا نباید با مردم مرتبط شوید و مراودت کنید؟ نبی مکرّم (ص) هزینه می کرد تا از مردم فاصله نگیرد. تا نتیجه دعوتش توسط ابوجهل ها منتفی نگردد. فکرنمی کنید ابوجهل های بشدت ماهر تر و کینه توز تر بوجود آمده اند که نه فقط به آسیب رساندن دینداران مشتغل اند، بلکه اصل دین را هم مورد هجمه همه جانبه قرار داده اند. آنگاه می پرسم شما در این وا انفسای جوانان، به چه خیال و خواسته ای سرگرم اید. مگر شیطان کارش را متوقف ساخته که شما ( نعوذبالله ) آسوده شدید؟

7 - هیچ با خبرید ابزار مدرن تکنولوژی چه می کند؟ درست است روزگاری به طرفه العینی صاحب علم لدنّی، تخت و تاج بلقیس را به محضر حضرت سلیمان نبی(ع) حاضر می ساخت. اما اینک نیز کلمح البصر اَو هوَ اقرب شده. کمتر از کسری از ثانیه یک عکس مستهجن، یک متن شسته و روفته، یک شکّ تزیین شده، یک تهمت طراحی شده،  یک تئوری جهانی شده، و صدها سخن و لجن، به چهار سوی جهان روانه می شود.و تا شماها بجنبید، جنبش تخریب ذهن، کارش را کرده. و یک جوان به حیرانی و پوجی روانه ( و شاید هم روانی ) شده است. منبر، هم خوب و مقدس، و هم نیز، بسیار کارساز است. اما خیلی ها که به پای منبر نمی آیند. بشتابید که خرافه ها و اسرائیلیات و معاویات دامنه ی جوانان محل را به سقوط و قهقرایی نبَرد. و آنها را به شیاطین مدرن نیالاید. شما مسئولید. مسئول. ما اگر بی روحانی وارد شویم ممکن است درطی مسیر کم آوریم. چرا که شما مسلح به تخصص فقاهت و اجتهادید. که به قول شهید مطهری موتور محرّکه اسلام است. از این سلاح قوی و اعتماد عمومی بهره برید. تا اینجا باز نیز از جسارتم پوزش می طلبم. چرا که، معتقدم قشر روحانیت مرجع و مَلجا و کهف و پناه ی  امت شیعه است. لذا حتی هشدار به این عزیزان که جلودار و عَلمدار مکتب اسلام و خود نیز اَعلام ( پرچم ) شیعه اند، باید و باید با نزاکت و احترام توام باشد. هیچ امتیازی هم اگر متصور نشویم، حداقل لباس پیامبر اسلام (ص) بر تنشان ما را مُجاب به رعایت شئون شان می کند. 11 .

/ 3 نظر / 8 بازدید
حمیدرضا

اول تشکر میکنم از شما بخاطر این ادبیات تاثیر گذار و مودبانتون. من هر دو متن شمارو خوندم و باید بگم چند راه خوب ب جامعه ی روحانیون محل پیشنهاد کردین ک با توجه ب مشغله بزرگواران ،اگه عملی بشه خیلی خوبه!! در جایگاهی نیستم ک نظر بدم ، فقط امیدوارم این مبحث منجربه سوء تفاهم نشه.

صفرغلی قلی زاده

اینها هر جور که بودن تمام شدن.و به قرن علمی منتقل نشدن.بنابراین وقتت را زیاد صرف این چیزا نکن.بازهم تاکید میکنم باید خودمون باشیم.اینجوری بهتره.اینکه به فکر همکاری اینا باشیم از دس زدن به هر کاری خوداری میشه اما اگر کاملاً امیدمان را از اینها قطع کنیم اونوقت میبینی خیلی کارا میشه انجام داد.

سید ادریس صباغ

سلام علیکم اقا ی قلی زاده عزیز هر که ظرفیتی دارد و باید به اندازه همان پیمانه اش استفاده کردو مشکلات فراوان . بر خی علمش را دارند و کوشش ما و برنامه ریزی هیئت امناو..... طلب دارد. ما در رابطه با دغدغه های دینی خودمان مخصوصا نسل جوان نقدها داریم.می توانیم خوشبین باشیم و تغییری حاصل کنیم .به هر حال تجربه شما و جوانی و پیشنهادات ما و دوستان ...و اما بعد جانا دل از سخن ما می گویی... درست است از آنان انتظارها داریم طلایه دار حرکات فرهنگی باشند .البته انسان امروزی دغدغه های(معیشیت،تدریس،زندگی خانواده....... دارد اما آنان هم وظیفهای دارند و حرکتی ملموسی از انان طلب ما....) راهکارهایی میتوانیم با هم اندیشی با مردم، پایگاه، هیئت امنا.نخبگان و دوستان ارزشی عملی شود .حداقل میتوانیم به خود بگوییم که تلاشمان را کرده ایم و از انان انتظار داریم... چند راهکار: 1. برگزاری سمینار و دعوت از آنان زمانی که بیشترشان در محل هستند ویا اگر نیستند دعوت شوند البته با شرح موقعیت(دعوت کننده مهم است) 2.آماده سازی افکار افراد ذکر شده و شنیدن نقطه نظراتشان.... 3. برنامه ریزی درست (حرفها دارد و هم اندیشی دوستان را طلب) 4.تشکیل گروه