اطلاعیه دامنه: سخنی با دامنه خوانان شریف

چه شد؟

1056. به نام خدا. از بامداد 21 خرداد 1396 سایت پرشین بلاگ «persianblog» _که دامنه بر روی آن راه اندازی شد_ دچار اختلال اساسی، از جمله نقص های فنی همچون: لاگین (=ورود با رمز به مدیریت سیستم)، بروزرسانی، محو بخش وسیع آرشیو از مهر 1394 تا 31 خرداد 1396 و ...  شد.

تا این که از امروز 15 تیر 1396، بخشی از مشکل سایت مرتفع شد و امکان لاگین به مدیریت وبلاگ و پست گذاری و بروزرسانی فراهم گردید. مدیریت پرشین بلاگ نیز ضمن پوزش از تمامی کاربران و تشکر از صبر و شکیبایی آنها، اعلام داشت در صدد «تغییرات و ارتقاء فنی در زیرساخت و امکانات پرشین بلاگ» می باشد.

با این توضیح مختصر موضوع _که حواشی هم دارد و من به آن ورود نمی کنم_ وبلاگ دامنه نیز از آسیب جدّی و ویرانگر مصون نماند و حدود 4500 پست دامنه، از آرشیو وبلاگ محو و بلعیده شد. خسارتی به این بزرگی، آن گونه مخرّب و تشویش آور است که می توان آن را به نوعی انحلال! وبلاگ نامید.

اگر به همین ستون کناری آرشیو وبلاگ، نگاه شود کاملاً مشهود است که آرشیو ماهانه فقط از «مهر ٩٢» _که دامنه تأسیس شد_ تا «شهریور ٩۴» موجود است و بقیه مطالب، از مهر 1394 تا خرداد 1396 کاملاً محو و نابود شده است.

آرم دامنه. طرّاح قربانعلی طالبی دارابی

البته نیک می دانستم در دنیای مَجازی نیز، مانند فضای واقعی میان جُنبندگان، این گونه آسیب ها امری محتوم و پیش بینی پذیر است. هَکرها، بدافزارها، باج افزارها و اساساً ویروس ها و گاه عوامل خطای انسانی، همگی، شرائطی را به مدیران وبلاگ ها تحمیل کرده و می کند که واقع بینانه بپذیرند که این محیط، محیطی امن و قابل اطمینان برای حفاظت از بایگانی متن ها و عکس ها و نوشته ها و اسناد و هر چه که در وبلاگ میسّر است، نیست.

تا اینجا روشن ساخته ام که چه شد. یعنی چه شده بود که دامنه از 21 خرداد 1396 تا 15 تیر 1396 هیچ مطلبی در دامنۀ دارابکلا بازگذاری نکرده بود. این بود و البته بخشی هم به علت آن بود که در این 25 روز، برای کاری ویژه، رِم (=دوانده) کشیده شده بودیم و فرصت حضور نداشتم.

چه کردم؟

من اساساً از اَوان نوجوانی و شاید هم از کودکی! آموخته ام و نیز آزموده ام که از هر سند و اوراق بهاء دار و نیز نوشته ها و امانت ها، باید و باید دو یا چند نسخه کپی و بدل نگه داشت تا با محو یکی، دیگری جایگزین روز مبادا گردد. این خصّه و روحیۀ من موجب شد در سراسر عمرم، حتی سوزن تَه گرد را هم بآسانی گم نکنم؛ چه برسد به متن هایم در وبلاگ.

با این نکته، خواستم بگویم گرچه اختلال فنی سایت پرشین بلاگ، آسیب جدی به وبلاگ های سایتش وارد نموده است که داد مدیران را درآورده است و برخی از آن کوچیده اند؛ اما دامنه با تدبیری که از بدو تأسیس کرده بود، رودست نخورد و از همۀ اعتبار وبلاگ حراست نمود. چرا؟ چگونه؟

چون از همان 26 مهر 1392 که با تبرُّک از عید خُجستۀ غدیر خُم وبلاگ دامنه دارابکلا را تأسیس کرده بودم، به موازت آن، جهت نسخۀ پشتیبان دامنه، کمی بعد، بر روی سایت بلاگ اسکای «blogsky»، وبلاگ دیگرم را راه اندازی نموده بودم که نام اصلی اش «زنگ انشای دارابکلا» و نام فرعی اش «زنگ نیایش دارابکلا» و نام نهایی و رسمی اش «فراز ایران» بوده و هست.

در این وبلاگم، یعنی «فراز ایران»، هفت زیرمجموعه ساخته بودم که همگی نسخه پشتیبان دامنه و آلبوم دامنه بود. لذا؛ هم، همۀ پست های دامنه را در طول این چهار سال بطور ماهانه در نسخه پشتیبان دامنه، یعنی وبلاگ «قلمرو دارابکلا» می ریختم و هم، چند سلسله مباحث مهم دامنه را که برای من نه یک پروژه (=برنامه مدت دار) که یک پروسه (=روند دائمی و پایدار و ماندگار) بوده را در وبلاگ های متصل به فراز ایران می ریختم و از آن محافظت می نمودم.

یعنی ماهانه می کوشیدم سلسله نوشته هایی که در دامنه می نویسم را وبلاگی مستقل کنم. وبلاگ های زندگینامۀ دامنه،  روحانیت دارابکلا،  فرهنگ لغت دارابکلا،  تاریخ سیاسی دارابکلا،   کرانهٔ دارابکلا میاندورود،  که لینک همۀ آن اینهاست:

چه باید بکنم؟

اینک که طی این مدت 25 روزه، چند پست متنوع از جمله عکس ها و متن ها در فراز ایران گذاشته بودم و برخی از دامنه خوانان شریف به آن رجوع می نمودند، امروز پنجشنبه 15 تیر 1396، باز نیز به دامنه ام بازگشته ام که بگویم چه باید بکنم؟

در این گونه رویدادهای ویرانگر سایت ها، چند گونه ایده و فکر به سراغ هر وبلاگ داری می رسد که ذهن را به آن درگیر می کند. نیز کسانی که طرف مشورت اند، راه حل هایی گونه گون (=متفاوت یا مشابه) ارائه می کنند. من به برخی از این ایده هایی که معمولاً در این جور مواقع در ذهن جولان می کند، و به عبارتی زمزمۀ ذهنی ست، اشاره می کنم.

  • 1- تأسیس وبسایت مستقل به جای راه اندازی وبلاگ؛
  • 2- تغییر سایت و جابجا شدن به سایت دیگر؛
  • 3- ورود به فضای مَجازی پیام رسان به جای سایت و وبلاگ؛
  • 4- درگذشتن از وب و وبلاگ داری و فضای مَجازی؛
  • 5- نوشتن در وبلاگ های دیگران؛
  • 6- شکیبایی تا رفع اختلال و ادامۀ راه.
من اما، دو راه را بر همۀ این راه حل ها ترجیح داده ام چرا که من خود را برای هدف و آرمان بزرگِ دین، انسان، جامعه و اندیشه وقف کرده ام و بی جهت، نمی چرخم و عبَث و پوچی را اساساً مردود و نامربوط می دانم.

اینک با توجه به این نوع اختلالات سنگین که در پرشین بلاگ رخ نموده، من بر این نظرم یا «فراز ایران» را وبلاگ اصلی ام قرار بدهم و در آنجا طی طریق کنم و پست های متنوع خود و دامنه نویسان شریف را به وبلاگ های چندگانۀ بالایم ارجاع بدهم. یا به همان شیوۀ سابق، همچنان دامنه را محور کارم بدانم و روزانه پست هایم را ارائه نمایم.

این دو شیوه، ذهنم را مشغول ساخته که بزودی یکی را برمی گزینم. فقط یک نکته را ضرورتاً بر دامنه خوانان شریف روشن سازم که هر گاه دیده شد یکی از وبلاگ های اصلی من در هر دو سایت پرشین بلاگ و یا بلاگ اسکای، دچار اختلال شده است، به یقین من در یکی از این دو فضا حضور دارم؛ یعنی یا در فراز ایران به انضمام خطّه دامنه، یا در دامنه دارابکلا. بعون الله تعالی.

دامنه

/ 1 نظر / 92 بازدید
وبسايت اصفهان من بزرگترين نيازمنديهاي رايگان کشور

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me