هشدار به روحانیت دارابکلا 7

هشدار به روحانیّت دارابکلا(7)

به نام خدا. قسمت هفتم . دامنه، دامنه ی سخن را کوتاه می کند و به آخر استیضاح می رسد تا که رای اعتماد میان مان از هم نگسلد. من همچنان بر این تزم می دمم که بی روحانیت نمی توان ره به مقصدبرد، چرا که اسلام و قرآن هر دو صامت اند و با زبان و تفسیر عالم دین، به سخن می آیند. دینداران هم گویی ساکت اند و  بااشارات شما به جنب وجوش می آیند. پس شما دو تکلیفه اید : هم دین منتظر تفقّه و تحرک شماست. هم دینداران متوقّع اجتهاد و جهاد شما. این گوی و این میدان. این اسب و این چوگان. این قلب و این دمان. این مغز و این حرفاتان. بشتابید که فردا دیره دیر. نمی دانم این متن من، کی به سمع یا بصر شما می رسد؟ به هر حال روزی خواهد رسید که در می یابید چقدر به جای عمل به اولی، ترکِ اولی کردید. می فهمید کاش مثل انبیا (ع) از قِلّت عدد پیروان کسری نداشتید. راستی درسته طبق قرآن جزئی از مصادیق اولوا الامر شدید؟ اما یادتان باشدبه همین نسبت نیز وفق همین قرآن باید اولی النُهی هم باشید و نیز مانند داوود نبی(ع) اگر ذاالاید شدید که گه گاه می شوید، حتما و حتمامی بایست اَوّاب هم بگردید! مگر شیعه از چند نفر آغاز شده بود؟ از سه نفر: مقداد و سلمان و  ابوذر.  شما دارابکلا را برای علم و شان تان کوچک می دانید؟ نوح نبی (ع) 950 سال عمر کرد و نبوت. سر آخر فکر می کنید چند نفر در کشتی نجاتش، مومنانه نجات یافتند؟ هدف نوح نبی(ع) نه نعوذبالله کَرّ و فَر ّکه ایفای شرع و شرح بود. شما کی برای مان شرح شرعی بر پا کردید؟شرح شرع نکنید، شر و شورمی شود که بعضا می بینید. فاَینَ تَذهبون! آسایش کی گفته بیتوته و باا هل خود در نعمت و ناز بودن است!؟ کی ثابت کرده هر چه بی غم تر، رخ سرخ تر؟

نه آقا. 14 سال حبس و زندان امام کاظم(ع) و دهها سال حصر پادگانی امامان عسکریین (علیها السلام) و آن همه رنج و ضَیقی ائمه اطهار (ع)و خصوصا مصایب حسین(ع) و سکوت دردانه علی (ع) و بسی رنجهای نبی مکرّم اسلام (ص) و ارّه شدن تن ذکریا (ع) و بریده شدن سر یحیی نبی (ع) و هزاران مثال مسلّم، به شما الزام نمی کند کمی رنج! کمی کمیابی! کمی ترک! کمی درد! کمی درس! کمی بحث! کمی نقد! کمی حل! کمّی حقد! کنید؟ من که می دانم شما ازکدام طبقه و منطقه و منطق برخاسته اید.چرا فراموشمان کرده اید! قم اید یا مشهد و یا هر شهر و دیار دیگر. خوب، باشه قبول. پس هجر و هجران و هاجری کی؟ فقط روحانی کاروان حج و استادی دانشگاه و نمازاداره و پژوهش موسسه و تبلیغ نهادی را راهبری کردن تمام تتمه تان که نیست. ما را هم سر به راه کنید! ای سرداران معمّم. و ای شیوخ قوم و قم. و شهود مشهد که مجاور رضای آل محمدید. در انتهاب گویم ناگفته های فراوان دارم ( گر چه خودم به هزاران عیب مبتلایم ) اما هزاران حرف از سرطینت نه از قِبل کینت! با شما دارم که شاید روزی دگر بر ملا سازم. چون عشقی ناتمام به شما ها دارم. عشقی توام با نقد و انتظار و مطالبه و مفاهمه و مذاکره. نه عشقی کور کورانه و لیلی وار و مجنون صفت. نه عشقی تقلیدی و اطاعت محض. عشق من به شما منوطی (مشروطه) است: منوط به روحانیت ت. منوط به تقوای ت. منوط به آموختنی هایت. و منوط به علم و جهد و کلاس و درس ت بر من و ما و آیندگانی که پُرتر از ما آلوده به مسئله اند و شبهه و شاید هم رَدّیه. ای روحانی محل من، به محل ت، محل بذار. به آن دم و روح بده. همگِنان گذشته ات خاصّه مرحوم آقا دارابکلایی که مظهر زهد و دینداری بودند را خرسند. و ما را هماهنگ کن. با پوزش و اعتذار و الحاح. 16.

/ 9 نظر / 6 بازدید
ادریس صباغ

سلام احست.منتظر تاثیراتش می مانیم .تشکر می کنیم از نقد بجایتان.

طالبی

خسته نباشید. چقدر مطلب برای روحانیت یک روستا! البته فرضت نکردم کامل بخوانم. گذاشتم آخر هفته فرصتی بیابم بخوانم. به نظرم محافل دوستان طلبه و روحانی روستا در آنجا، قم، مشهد و نقاط دیگر دنیا و شاید جهان، چندان به روی محافل مجازی باز نیست و بنابراین نباید انتظار پاسخ یا کامنت از آنها داشته باشید. خوب است به گونه ای دیگر اطلاع رسانی بکنید یا خوانندگان شما در روستا از طریق بستگان آن اقایان روحانی به گوش آنها برسانند که چنین چیزهای در اینجا نوشته شد. ارزوی موفقیت برای شما و خوانندگانت دارم.

صادق

سلام و خداقوت به شما که جایگاه دوستی با ما رو بر استادیه ما ترجیح میدید هر چند در هر صورت استادید بر ما! فقط یه نکته رو خواستم تو این فرصت یادآوری کنم اینکه اگه تا بحال از وبلاگ هاتون پشتیبان نگرفتین حتما این کار رو به صورت دوره ای انجام بدید. خیلی دوست دارم سر فرصت بشینم دونه دونه مطالبتونو بخونم و کامنت بزارم. امان از بی نظمی و بی برنامه گی! انشاالله توفیق پیدا کنم. التماس دعا سپاس

صفرعلی قلی زاده

منتظر پاسخ می مانیم ... امّا صبر ما زیاد نیست

صادق

سلام خدا قوت شما همچنان طبق رویه تون آدمو شرمسار می کنید... بزرگوارید شما. آره همه دورو بریهام در تب و تاب ارشدند و من همچنان در انتظار این تب! تا ببینم کی به سراغم میاد و منو به تاب میاره [رویا][خنثی] التماس دعا دارم درین بخش! شدیدا!! برای تهیه نسخه پشتیبان، بعد از ورود به صفحه مدیریت وبلاگتون در همون صفحه اول در کنار "+مطلب جدید" گزینه "نسخه پشتیبان" قرار داره که با کلیک روی اون و در مرحله بعد ایجاد نسخه پشتیبان، می تونید این فایل رو آماده کنید. حالا با دانلود نسخه پشتیبان و دخیره اون در یه جای امن می تونید از نگه داری اطلاعات پست های وبلاگ هاتون امنیت خاطر بیشتری داشته باشید. بسته به میزان درج مطالب جدیدتون میتونید اینکار رو در بازه های زمانی مناسب تکرار کنید. صحبت کردن با شما برای من هم بسیار لذت بخشه و مایه مباهات [لبخند] دل به دل راه داره دیگه..[شوخی] التماس دعا یا حق

طالبی

با سلام. متنی را در رابطه با مطلب « هشدار به روحانیت » در وبلاگم گذاشتم. می خواستم اینجا برای شما ارسال کنم اما چون زیاد بود، ممکن نشد.

دارابی

سلام، احسنت بر شما که اینقدر احساس مسئولیت مکنین آقای طالبی. ولی میدونین چرا روحانیت ما از محل دورن، چون مردم دارابکلا پور توقع هستن شما که در جریان هستین بگین به مردم داخل مسجد بگین کیارو دعوت کنیم بیان برای محرم یا ماه رمضان. با 95% این اسامی که نام بردین مخالفن به چه دلیل به دلیل اینکه این هنوز جوونه، اوون یکی دیگه حرفشو نمی فهمیم و.... هر کسی اومده توی محل خدمت کنه هزارتا حرف شنیده و دیگه هم پشت سرشو نگاه نکرده به نظر من آقای دارابی خیلی بزرگوارن و احساس مسئولیت می کنن که تا همین الانم تو محل و بین مردم هستن. واقعا توی دارابکلا موندم با حرفوحدیثا سخته.

س

سلام به آقای طالبی متفکر پیامبراکرم وقتی ماموربه گسترش دین شداول ازخانواده وخویشان شروع کرد. شما بااین متن انتقادی که واقعا هم بحقه اول از......شروع کردید؟

س

سلام به آقای طالبی متفکر پیامبراکرم وقتی ماموربه گسترش دین شداول ازخانواده وخویشان شروع کرد. شما بااین متن انتقادی که واقعا هم بحقه اول از......شروع کردید؟