دخترهای دارابکلا 5

دخترهای دارابکلا (5)

6- در نقد جناب آقا عارف بر متن من آمده که دختران دارابکلا 100 ساله که هنوز هم حق انتخاب پوشش را ندارند. ناشتا آمدم سراغ شماها آشناها. البته با شُرب قطراتی از آب گوارا. می پرسم دختر دارابکلا راک ی نهی کرده از زینش پوششش؟ از بلندگوی مسجدمان جار زدند؟ از منبر تکیه مان الزامی کردند؟ اصلا در دارابکلا مگر هنوز هم سیستم منحوس ارباب رعیتی حکفرماست که یکی حکم کند همه محکومش شوند. نه آقا! دختر دارابکلا، اذن پوشش و نوع حجاب فاخر و ممدوحش را ازآسمان گرفته نه از ین و آن!

او مگر حجابش چه نقص و عیبی دارد که مثلا پسری و یا مردی مثل تو و من بر او فرمان رانیم!؟ فرمان. دخترهای مومن دارابکلا حکم حجابش را از قرآن گرفته. نه از قرن و قِرتی های قرن. که تبرج و کرشمه های شان با اخذپ ول از این و از آن به رخ پاکان روزگارمان کشیده میشه. دختردارابکلا ازم ومن و محجبه بودنش، ننگ و انگی ندارد که حالا یکی پا پیش بذاره برای شان حدیث ببافه که قیمتش به حدثه!! هم نمی ارزه.

دختر دارابکلا در پوششش، لذت می بره. و حجابش صدف "دُُر" شه که مثل لایه ازون از او در برابر همه ی رذل ها و آسیب ها محافظت می کنه. زمین چرا مستعد زیسته؟ چون حجابی به محکمی لایه اوزن داره. زن دارابکلا گوهر و جوهر ماست. و لذاست عریانی را دون شئونش کرده. آفرین براین دختران پاک محلم که نه تبرج دارند نه برای کسی کرشمه می آیند.   آقا یک بار در ایران شیعه و مطیع قرآن کشف حجاب شده به فرمان آن رضای میر پنج گاو چران.که همه دیدیم که چه خون های ریخته شده. ازمادر بزرگان مان بپریسم که برای حفظ شئوناتشان پا به شهر نمی ذاشتن. چرا؟ چون نه فقط چادر از سرشان که حتی چادرشب از کمرشان به زور سیلی و کتک و فَلک بر می داشتند. که چی بشه؟ایران غربی بشه!مثل ترکیه. این است مدرن و مدرنیته!؟ در تاج مدرنیته (که خیلی ها پوزشه می دهن اما از سنتی ها هم بدتر عمل می کنن) اول از همه آزادی درج شده. اما درهمین عصر، همین مدرنیته نمی ذاره دختر مسلمان در غرب حجابش را با اراده و آزادی اش کامل کنه. حالا اینجا یعنی دارابکلاک اسه های داغ تر از آش پیدا شدند، نسخه مدرنیته برای سنت پیشرفته و قرآنی ما می پیجند. باک دام حقی؟ با حق آزادی؟ این آزادی نیست. این جیغ آزادی ست. خوب همین آزادی چرا برای مسلمان در غرب مهیا نیست؟

از تو می پرسم عارف! در خونه شما اگر غریبه ای مهمان شود. در حین آمدن " یاالله " میگه یا نه؟ اگه میگه چرا؟ اگه نگفت و یکباره در اتاقتان سبز شد. با او چه می کنی؟ همین یه تکه مثال، فلسفه و حکمتِ حجابه. از قرآن پیشی نگیر. در قرآن و با قرآن بمان. که به یقین می مانی. همین فرهنگ که نزدت شاید کوچک باشه. از همین فرآن بر خاسته که وقتی وارد حریم کسی می شید گلو صاف کنید. (اهه اهه بگویید) و (یاالله یاالله گفتن). به اصطلاح زیبای قرآن استیناس کردن. آیه 27 سوره مبارکه نور را تقاضا دارم از همه خوانندگان که  ببینند. الان یا در وقت مقتضی.

یا ایهاالذین امنوا لاتدخلوا بیوتا غیربیوتکم حتی تستانسوا و تسلموا علی اهلها ذالکم خیرلکم لعلکم تذکرون. یعنی : ای کسانی که ایمان آورده اید، به خانه هایی که خانه های شما نیست وارد نشوید تا اینکه آشنایی بدهید و بر اهلش سلام کنید این برای شما بهتر است. باشد که متذکر شوید.

استیناس در این آیه یعنی الفت گرفتن. و استیناس یعنی در ورود به خانه ی دیگران " تنَحنُح "کردن. یعنی گلو صاف کردن. و به قول امام صادق (ع) صدای پا در آوردن. این هنجار ناب الهی برای دو هدفه. اول اینکه : صاحب خانه اظهار جمیل و سِتر قبیح کند. و دوم آن که نظر به عوَرات و اَسرار داخلی کسی نکند. (می توانید المیزان جلد 29 را تتبُّع کنید) این قانون خدا که در قرآن و سینه ی مُنشرح نبی مکرم (ص) نازل آمده، قانون هستی ست. و خانه و جامعه خدایی از این خط می گیرد. نه از های و هوی و هوس. دختر دارابکل ادلش تشنه همین معارفه نه چرندیات ماهواره که عِرق و عزّت ها را زایل کرده. در دامنه، ماهواره  را البته قسمت بد و زشتش  بزوی در متنی  رسوا خواهم نمود.

دنباله ی نقدِ نقدم تا ساعات دیگر.که شکر خدا من همیشه 5شنیه ها تعطیلم. نه البته معطّل. گر چه عشق و قلبم در ادامه " کوچه های دارابکلا پر از شهیده " است. که چهار قسمتش پخش شده. چه کنم که  آقا عارف آهنگر مرا و متن مرا، خوب آهن گری کرده و من به در خواست مخاطبان به این بیراهه کشانده شدم تا آهن متنم در این نقد، فولاد گردد نه حلب و شیپور. که عارف درش دمیده! 25 .

/ 10 نظر / 8 بازدید
تبادل لینک هوشمند و رایگان

براي بالا بردن آمار وبلاگ و پيچ رنک گوگل و رتبه الکسا با اين سايت تبادل لينک کنيد. www.linksbest.rzb.ir اين سايت را به دوستانتان اطلاع دهيد. با تشکر

علی

با سلام خدمت آقای طالبی بزرگوار و ضمن تشکر از خانم فاطمه که در قسمت دوم ، خودش جواب عارف را داده که کاسه داغتر از آش شده در اين زمانه به دخترا خيلي بها و احترام مي گذارند ،به نظر من خوبه . البته حقشونه . خودم بعد از ازدواج به خانمم اجازه دادم هر چه خودش ميخواد تصميم بگيره ( لباس پوشيدن ، دركاراجتماعي شركت كردن و غيره )

مروارید در صدف

واقعا هم همینطوره ما حجابمون رو از خود قرآن گرفتیم بنابراین هم با رضایت وهم علاقه از آن استفاده میکنیم بنابراین سربلندانه میگم ما برا حجابمون تحت هیچ فشاری نیستیم،حداقل من و اطرافیانم...شاید بعضی ها نمیدانند ما آرامشمان رو مدیون چادریم....[خداحافظ]

امین آهنگر

عمو ابراهیم عزیز با این که خیلی دوستون دارم اما حرفاتونو قبول ندارم حرف جدیدی بیان نکردین فقط همون حرف ها رو به شکل نو گفتین این چنین که شما از مقام بزرگ زن تو اسلام حرف میزنین پس چرا ما تو جوامع اسلامی هیچ عملکردی از زن نمیبینیم و بیشتر جاها زن به عنوان شهروند درجه دومه تو اروپا زن آزادی نداره که حجابشو مشخص کنه مگه تو ایران داره؟ حیف که این جا محل بیان بعضی از موضوعات نیست وگرنه همه میدونیم که زن در اسلام چه حقوقی داره امیدوارم تو نقدهای بعدیتون حرف جدید بگین و حداقل بتونین پاسخ بدین گه چرا مرد میتونه 4بار ازدواج کنه و اجازه صیغه کردن هم داره امیدوارم از نقدم ناراحت نشده باشید و حرفامو احساسی تلقی نکنین قبلا بهتون هشدار داده بودم که ورود به دنیای مجازی و پا به پای هم نسلان من اومدن چقدر مشکله

امین آهنگر

بسیار عالی ماهم ایمانمونو قوی میکنیم که مشکلاته جامعه رو نبینیم هیچ تازه وضع رو گل و بلبل بدانیم

ali

عالی بود[گل]

مریم

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

علی

نه... شما نهی نمیکنید. بله...مبلغان دینی که تک تک بزرگترهای ما زیر این منبر مینشینند نهی کرده اند و میکنند. بله... این سیستم محنوس ارباب و رعیتی هنوز وجود دارد منتها به شکل و نامی دیگر که همه آگاه اند و شما هم. کسی با جحاب مشکلی ندارد. شاید یکی ش نوع انتخاب در پوشش که باز هم دیگری انتخاب می کند. هه... شما از کرشمه و ناز گفته اید. بسیار جالب است...

علی

...فقط اول می خواهم بدانم که چرا رضای میر پنج گاوچران کشف حجاب کرد؟ و چرا در آن زمان[مشروطه] چند تن از بزرگترین شاعران آن زمان که یکی ش پروین اعتصامی بود برای عملی کردن کشف حجاب تلاش می کردند. آقای طالبی اصلن کشف حجاب چیست؟ برای ما بیشتر توضیح بدهید؟ اگر شما اطلاعات کافی در این زمینه ندارید یکی برای ما توضیح بدهد؟ و دلیل این همه ظلم چی بود؟ فقط تحمیل کردن فرهنگ غربی به ایران؟

علی

حرف شما کاملن درست است از اینکه کسی که به خانه ی ما وارد میشود" یا الله" می گوید. نام خدا آرامش دهنده است اما در جای خودش. من ترجیه میدهم از نام همان صاحب خانه که شخص مورد نظر من است استفاده کنم.اگر از نظر شما اشکالی نداشته باشد؟ و چرا؟ چون اگر"یاالله" را به زبان خودمان ترجمه کنیم می شود"ای خدا". و اگر چند بار این کلمه ی ترجمه شده را تکرار کنم شبیه استغاثه می شود[ای خدا...ای خدا...] من به شخصه ترجیه میدهم نام خدا را درجایی دیگر استفاده کنم مثلن: زمانی که به جلوه هایی از زیبایی های طبیعت روبرو می شوم.